Reģistrēties

8000 1008

Pārnēsājamās slimības suņiem30.06.2021

Ja vēlaties pārliecināties, ka ar suņa veselību viss kārtībā, lūdziet veterinārārstam veikt ātro testu:

VetExpert CaniV-4 vai CaniV-4 Leishmania, lai konstatētu ērču un odu pārnēsātās slimības.

Rezultāts jau pēc 15 minūtēm!


Vai zinājāt, ka

vektori ir mazi organismi, kas ir atbildīgi par nopietnām saslimšanām?

Izplatītākie vektori ir ērces, odi un smilšu mušas, kas var pārnēsāt infekcijas izraisītājus, tostarp parazītus, vīrusus un baktērijas, kas izraisa slimības, ko dēvē par vektoru pārnēsātajām slimībām.

Populārākās no tām ir:

  • dirofilarioze
  • leišmanioze
  • borelioze
  • ērlihioze
  • anaplazmoze
  • babezioze

Suņu dirofilarioze, 

ko izraisa Dirofilaria immitis, ir hroniska un potenciāli letāla slimība, ko pārnēsā dzēlējodi. Neskatoties uz tās nosaukumu, sirdstārpu slimība ir galvenokārt plaušu saslimšana. D.immitis larva veic migrāciju caur audiem, lai nonāktu plaušu artērijās, kur attīstās līdz pieauguša organisma stadijai.

Kardioloģiskas sekas vai iespējama tārpu invāzija sirdī var attīstīties mēnešus vai pat gadus pēc invadēšanās.

Lielākajai daļai suņu nav nekādu klīnisko pazīmju mēnešiem vai pat gadiem ilgi, ja vien tārpu nav ļoti daudz vai sunim nav smaga fiziskā slodze. Var novērot nespecifiskus simptomus, piemēram, klepu, fiziskās slodzes nepanesību, aizdusu vai ģīboni. Klīnisko pazīmju neesamība neizslēdz iespējamu invadēšanos!

Suņu leišmanioze 

Eiropā to izraisa galvenokārt Leishmania infantum. Vektori ir vairākas asinssūcēju mušu sugas, piemēram, smilšu mušas, kas aktivizējas, temperatūrai sasniedzot vismaz 15°C.

Att. Aptuvenā suņu leišmaniozes izplatība Eiropā; ESCCAP.

Leišmaniozes inkubācijas periods var būt no trim mēnešiem līdz gadiem.

Atkarībā no saimniekorganisma imūnsistēmas atbildes reakcijas suņu leišmaniozei var būt ļoti dažādas klīniskās izpausmes, sākot no subklīniskām līdz smagām un pat fatālai saslimšanai. Galvenais suņa bojāejas cēlonis ir nieru mazspēja.

Ja Jūsu sunim ir ādas problēmas (īpaši ap galvu), acu problēmas, svara zudums, letarģija, samazināta apetīte vai deguna asiņošana, nekavējoties dodieties pie veterinārārsta!

Suņu borelioze 

jeb Laima slimība ir ērču pārnēsātā slimība, ko izraisa Borrelia burgdorferi, kas ir ārpus šūnu spirohetu baktērija.

Eiropā galvenais vektors ir Ixodes sugu ērces.

Lai pārnestu Borrelia, ērcei ir jāpiesūcas saimniekorganismam uz aptuveni 16-24 stundām.

Att. Dažādas Ixodes ricinus ērču, kas pārnes boreliozi, stadijas.

Suņiem inficēšanās iespēja ir sešas reizes lielāka nekā cilvēkiem.

Laima slimība bieži pāriet pati no sevis vai ir asimptomātiska, klīniskās pazīmes parādās 5-10% suņu, bet tās ir nespecifiskas, piemēram, klibums, locītavu pietūkums, drudzis, anoreksija vai letarģija. Taču nav pierādīts, ka Eiropas Laima borelioze vispār izraisa klīniskās pazīmes suņiem.

Var notikt vienlaicīga inficēšanās ar citiem patogēniem, kam ir tāds pats vektors, un to var saistīt ar paaugstinātu saslimstību.

Tikai veicot agro diagnostiku, ir iespējams veikt efektīvu ārstēšanu un panākt labākos ārstēšanas rezultātus!

Anaplazmoze un ērlihioze 

ir cilvēku un dzīvnieku slimības, ko izraisa šūnu gramnegatīvās baktērijas - infekciozās cikliskās trombocitopēnijas (A.platys), granulocitārās anaplasmozes (A. phagocytophilum) un monocitārās ērlihiozes (E. canis) izraisītāji. Tās skar galvenokārt suņus, un tās pārnēsā divas ērču sugas. Tās izraisa saslimšanu, kam raksturīga vidēja līdz smaga trombocitopēnija, kas rada asiņošanu, letarģiju, anoreksiju, drudzi, kā arī citus nespecifiskus klīniskos simptomus.

Babezioze 

dēvēta arī par piroplazmozi, ko izraisa dažādas protozoju šūnu parazītu sugas. Babezioze ir visnozīmīgākā un visplašāk izplatītā ērču pārnēsātā suņu slimība. Klīniskās pazīmes ir nespecifiskas, piemēram, drudzis, depresija, letarģija vai tumšas krāsas urīns.

Ja novērojat savam sunim jebkādus satraucošus simptomus, sazinieties ar savu veterinārārstu pēc iespējas ātrāk!

ATCERIETIES!

Ērces ir izturīgas pret nelabvēlīgiem vides apstākļiem un var būt aktīvas pat ziemā. Tāpēc aizsargājiet sevi un savu mīluli visu gadu!

Parūpējieties par suņa veselību ar VetExpert!

Ja satraucaties par suņa stāvokli, novērojat satraucošus simptomus vai tikai vēlaties pārliecināties, ka suns ir labā formā, lūdziet veterinārārstam veikt CaniV-4, CaniV-4 Leishmania testu.

Atcerieties, ka daudzas slimības var noritēt arī asimptomātiski, un tāpēc pārbaudes arī attiecībā uz vektoru pārnēsātajām slimībām ir tik ļoti svarīgas.

VetExpert iesaka veikt testu katram sunim vismaz vienu reizi gadā!

Jo agrāk tiek noteikta diagnoze un uzsākta ārstēšana, jo lielākas iespējas pilnībā atveseļoties!

Magnum Veterinārija SIA

PBLC Biznesa Centrs
Ulbrokas 23, Rīga, LV-1021

Skatīt karti

Kontaktinformācija

T. +371 6716 0091

magnum@magnumvet.lv

Magnum

Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, tu piekrīti sīkdatņu lietošanas noteikumiem!